0
לא נמצאו מוצרים בעגלת הקניות.

אתרים בחיפה

את חיפה נהוג לחלק לכמה אזורים עיקריים, כל אחד בעל אופי משלו, אתרים ומוקדי עניין ייחודיים המושכים אליהם מבקרים ותיירים רבים.

אם תשאלו אותי מה הדבר האהוב עלי בעירי, אגמגם. 

לא בגלל שחסרה בליבי אהבה לחיפה, אלא בשל היותה עיר כל כך מגוונת, מורכבת מכל כך הרבה דברים טובים: ים, ואדיות, שווקים, מבנים עתיקים ושכונות מיוחדות.

בדף הזה אתן סקירה על כמה מהאתרים בחיפה, אם תרצו לטייל איתי באחד מהטיולים המודרכים שלי בחיפה, יותר מאשמח לראותכם 🙂

אתרים בחיפה בעיר התחתית

העיר התחתית היא הרובע הישן וההיסטורי של חיפה, הסמוך לנמל. העיר התחתית מלאה באתרים ומוקדי עניין, היא נמצאת למרגלות הכרמל ומאגדת רצף של שכונות מרכזיות ושל עורקי תחבורה מרכזיים – מסילות ברזל, תחנות רכבת, נמל הנוסעים והסחורות, כבישים ראשיים שמחברים את צפון הארץ למרכזה. העיר התחתית היא המרכז העסקי והכלכלי של חיפה (ביחד עם מת"ם שבדרום העיר), משכנה של קריית הממשלה המחוזית ובשנים האחרונות – גם מוקד בילוי מרכזי שבו הרבה מסעדות, פאבים, חנויות ומועדונים. 

אתרים בחיפה בת גלים

בת גלים היא שכונה גדולה במערב חיפה, אחת השכונות היחידות בארץ שנמצאת ממש על חוף הים. השכונה תוכננה לפני כמעט 100 שנה והיא מהשכונות הוותיקות של היישוב היהודי בחיפה. בת גלים התפתחה מאוד הימי העלייה החמישית בשנות ה-30 והיא שומרת במידה רבה על אופיה הישן – קו בנייה נמוך והרבה עצי פרי סביב הבתים. בשכונה נמצאים בית החולים רמב"ם, בסיס של חיל הים, מבנה הקזינו האקזוטי המפורסם ובית הספר לרפואה של הטכניון.

לשכונה שני חופי רחצה: החוף השקט, וחוף בת גלים. ואם כבר בחופים עסקינן, בשנת 2020 נחנך בשכונה חוף לחבירנו ההולכים על ארבע – חוף הכלבים בסמוך לטיילת הבה"ד החדשה. 

בקצה השני של הטיילת, נמצאת תחנה של רכבל חיפה המקשר את החוף לסטלה מאריס שבראש הכרמל.  

אתרים בחיפה במושבה הגרמנית

המושבה הגרנית המפורסמת של חיפה היא אתר תיירות מבוקש. הטמפלרים, שהקימו אותה, היו חברי תנועה דתית פרוטסטניטית שנוסדה בדרום גרמניה באמצע המאה ה-19.

 לפי אמונתם היה עליהם להגר לארץ הקודש ולהקים בה התיישבות כפרית כדי לקרב את הגאולה, וכך עשו.

במחצית השנייה של המאה ה-19 ובתחילת המאה ה-20 התיישבו מאות טמפלרים במושבות אחדות שהקימו בארץ ישראל. המושבה בחיפה הוקמה בשנת 1868 לאורך הרחוב שנקרא כיום שדרות בן גוריון. הטמפלרים השתלבו היטב בחיי הארץ, אך לאחר שחלקם (אולי אף רובם) בחרו להשתתיך למפלגה הנאצית, הם גורשו מהארץ בידי הבריטים שחששו כי הם יסייעו לאויב במלחמת העולם השנייה. 

המושבה הגרמנית הטמפלרית בחיפה שמורה היטב עד היום, והיא חלק חשוב ביותר מההיסטוריה של העיר חיפה.

אתרים בחיפה במרכז הכרמל

מרכז הכרמל הוא אחד מהאזורים ההומים בחיפה. זהו אזור מגורים תרבות ופנאי הנמצא על רכס הכרמל. שכונות המגורים שבמעלה הכרמל חדשות יותר מהעיר התחתית, כי עד המאה ה-19 לא נבנו שכונות על הרכס שהיה מרוחק מהחוף ומהעיר העתיקה המוקפת חומה. גם הדרכים שעל הההר לא היו מי יודע מה. והנזירים הכרמליתים ששכנו במנזר סטלה מאריס לא הקלו את המעבר.

התיישבותם של הגרמנים הטמפלרים על הכרמל בסוף המאה ה-19 האיצה את הפיתוח האזור.

בסוף מלחמת העולם הראשונה רכשה חברת הכשרת יישוב אדמות באזור ומאז הוא התפתח כשכונה יהודית מוקפת גנים בעלת נוף יפה, כפי שהיא מוכרת כיום. 

אתרים בהדר הכרמל

הדר, או בשמה המכבד יותר (וגם המקורי) הדר הכרמל הוא רובע המגורים המרכזי והצפוץ ביותר של חיפה, הכולל כמה שכונות גדולות על המדרגה שבין העיר התחתית לכרמל. בתי שכונת הדר המקורית נבנו בתחילת המאה ה-20 לפני יותר ממאה שנים. 

בשנות ה-20 של המאה הקודמת התרחבה השכונה , גם בגלל שיפור אמצעי התחבורה אליה וממנה, והיא הפכה למרכז האורבני, המסחרי, המשפטי, החינוכי והתרבותי של העיר. בשנות ה-80 ירדה קרנה של השכונה. המושג "נסיעה להדר" היה בעבר שם נרדף לבילוי, שופינג או סרט בקולנוע. כיום מנסה עיריית חיפה להשיב לשכונה את חשיבותה ואת מרכזיותה בחיי העיר.

בהדר יש מבנים בסגנון הבאוהאוס, נמצא כאן גם בניין הטכניון הישן שהפך למוזיאון המדע המפורסם (המדעטק), משכן בית הספר הריאלי, בית העירייה ורחוב מסדה עם בתי הקפה הייחודיים שבו. 

מדריך טיולים בצפון - פרופיל
מטיילים עם עדן
מטיילים ונהנים מהחיים

היי, שמח שהגעתם אלי, אני עדן. מדריך טיולים והבעלים של חברת עדן טיולים. אנחנו מאמינים שכל טיול הוא חוויה ונשמח לצאת יחד איתכם לטיול חוויתי ובלתי נשכח בנופי ארצנו.

טיולים מומלצים במיוחד
פאנזינג - אטרקציות וטיולים בישראל
יכול לעניין אתכם
דילוג לתוכן