0
לא נמצאו מוצרים בעגלת הקניות.

עכו העתיקה מציגה שווקים, חומות עתיקות, חומוס טוב, ילדים שקופצים לים וחתולים מסתובבים בין פחי האשפה בסמטאות העיר המתחדשות. אבל מה אתם יודעים על מנהרת הטמפלרים? והאם מומלץ לשלב אותו בסיור בעכו?

העיר עכו בת כ-4,000 שנה בעוד הבתים שאנו רואים בסמטאות לרוב "רק" בנים 200-300 שנה.

אך מתחת לבתי העיר העתיקה של היום רב הנסתר על הגלוי, בעקבות ממצאים וכתבים רבים ידוע לנו על עוצמתה של עכו בתקופה הצלבנית, על היותה עיר נמל מרכזית, שער לארץ הקודש ולמזרח התיכון.

800 שנה עברו אך כוחות ועוצמתה של עכו נראים בחלקם בעכו שמתחת לאדמה.

כזאת למשל היא "מנהרת הטמפלרים" שנבנתה לפני כ-800 שנה ע"י אבירי המסדר הטמפלרי של הצלבנים שהגיעו מאירופה לארץ ישראל במלחמות הצלב כדי לשחרר את הצלב הקדוש ולהקים את ממלכת ירושלים.

ייעודה של המנהרה שאורכה כ-150 מטרים אינו ברור לחלוטין אך ההערכות הרווחות הן שאבירי המסדר הטמפלרי לא רצו לשלם מיסי נמל ולכן החליטו בחפירת המנהרה כדי להכניס סחורות באישון לילה.

המנהרה חצובה בסלע הטבעי ובחלק העליון ישנו קרמון בנוי באבני גזית. גובה של המנהרה מגיע בחלקים ל-2 מטר ובחלקים לגובה של מטר וחצי בלבד.

מנהרת הטמפלרים חבויה מתחת לבתי תושבי עכו העתיקה והתגלתה לפני כ-30 שנה אחרי שהייתה חבויה 800 שנה מתחת לפני העיר עכו.

המנהרה עצמה היא שריד לאותם מבנים שבנו אבירי המסדר הטמפלרי שפעל בעכו משנת 1150.

איך התגלתה מנהרת הטמפלרים?

1994 – המנהרה התגלתה במקרה לגמרי כאשר תושבי השכונה התלוננו על סתימה בביוב וכך נודע אודות קיומה של המנהרה.

1999 – נפתחה המנהרה לקהל הרחב לאחר שהחברה לפיתוח עכו העתיקה בשיתוף פעולה של רשות העתיקות פינו את העפר והתאימו את המנהרה לביקור של המטיילים המתעניינים.

2007 – נפתחה המנהרה לכל אורכה, האתר מונגש.

מי אלו הטמפלרים?

הטמפלרים היו אחד ממסדרי האבירים הצלבנים המובילים. מנהרה תת קרקעית סודית חיברה בין ארמון הטמפלרים לנמל עכו. אורכה של המנהרה כמאה וחמישים מטר והיא עוברת מתחת לבתי העיר.

הטמפלרים היו מסדר צבאי-נזירי אשר בשם האפיפיור סייעו לצליינים, שהגיעו מאירופה לארץ ישראל, לבקר במקומות הקדושים.

תחילה הם ישבו בירושלים, בהר הבית, ומכאן שמם "הטמפלרים", שומרי המקדש (temple). לאחר כיבוש ירושלים על ידי צלאח א-דין בשנת 1187 קבעו הטמפלרים את מקום מושבם בעכו והחלו לבנות את הרובע שלהם בחלקה הדרום-מערבי של העיר.

בקצה המערבי של המנהרה, נבנתה המצודה המרכזית של מסדר הטמפלרים. "המבצר הטמפלרי היה המבנה החזק ביותר בעיר והוא נשק ברובו לקו הים. כמבצר חזק כניסתו הייתה מוגנת בשני מגדלים חזקים, שעובי קירותיהם 28 רגל. בשני צדי המגדלים החזקים נבנו שני מגדלים קטנים יותר; בראש כל מגדל הוצב אריה מוזהב בגודל של שור." (מדבריו של טמפלר שחי בעכו בימי המצור של 1291).

 

מאחל לכם ביקור מהנה בעכו העתיקה,

באהבה רבה,

עדן.

דילוג לתוכן